Çalışma Grupları TROD Kurslar English

Temel ve Klinik Radyoterapi Kitabı


Degerli Üyemiz,

Ülkemizde radyoterapi konusunda gerek hekim, gerekse de tibbi fizik uzmanı ve radyoterapi teknikeri eğitimi, uzun yıllardan beri, çeşitli akademik kurumlarda verilmektedir. Bu kurumlardan yetişen ve yetişmekte olan çalışma arkadaşlarımızın ve öğrencilerimizin başvurabilecekleri, anadilimizce yazılmış ve son teknolojik gelişmeleri de içeren bir kaynak, ne yazık ki, bulunmamaktadır.
 

Özellikle Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulları’nda 2 yıllık eğitim sonrasında mezun olan teknikerlerin, bu süre içinde gördükleri özel ve yoğun eğitim boyunca yararlanabilecekleri kaynakların eksikliği uzun yıllardan beri bilinmektedir. Varolan bu temel eksikliği gidermek amacıyla, ülkemizde bu konuda eğitim veren kurum sorumlulularının editörlük ve yazarlığını yapacağı bir kaynak hazırlanmasına Nisan 2012 de karar verilmiştir.

Öncelikle eğitim görmüş ve görmekte olan radyoterapi teknikerlerini hedef alan bu kitap, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği’nin desteğiyle hazırlanmaya başlanmıştır. Bu amaçla, ülkemizde radyoterapi teknikerliği eğitimi veren 7 kurumun belirlediği Editörler Kurulu çalışmalarına Mayıs 2012’de başlamıştır. Toplam 54 konunun, her biri kendi alanında deneyim sahibi, 60 yazar tarafından kaleme alındığı bu kitapta başlıca; kanser hastasıyla iletişim, radyolojik anatomi, radyofizik, radyobiyoloji gibi temel ve her lokalizasyonu içeren klinik radyoterapi konuları yanında, günlük uygulamada kolaylık sağlayabilmesi amacıyla, teknikere notlar kısmında; maske yapımı, blok dökümü, aygıtların hazırlanması gibi teknik ayrıntıların da ele alındığı bölümler de yer almaktadır. Konusunda anadilimizde yazılmış ilk eser olma özelliğini taşıyan, 480 sayfa ve 530 renkli resim içeren bu eser, tüm yazar ve editörlerin olağanüstü çaba ve katkılarıyla, 1 yıl gibi kısa bir surede tamamlanmıştır.

Sürekli ve gelişime açık olması gereken kişisel ve kurumsal eğitim, sağlıkta gelişimin en temel ögelerinden birisi olup, nitelikli sağlık hizmetinin verilebilmesi için de zorunludur.

Ülkemiz genelinde mezuniyet öncesi ve meslekiçi eğitim ve tedavide standartların oluşturulmasına katkıda bulunabilmesi için hazırlanan bu kitaptan, başta radyoterapi teknikerleri olmak üzere, radyoterapi konusunda eğitim alan, veren veya ilgi duyan herkesin yararlanabilmesi umuduyla...

Editorler Kurulu Adına

Prof. Dr. Rıza ÇETİNGÖZ

 

Ekli dosyayı görüntülemek için tıklayınız.

Site Haritası | Yardım ve Servis | Kanuni Uyarı | Asistan Karnesi
© Tüm hakları Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği'ne aittir, izinsiz alıntı yapılamaz.

AstraZeneca'nın koşulsuz eğitim desteğiyle hazırlanmıştır.