TROD Kurslar English

Olağan Genel Kurul Toplantımızda Seçimi Yapılacak Gelecek Dönem Başkanlığı İçin Aday Olacağını Açıklayan Dr.Gökhan Özyiğit’in Yazısı


Türk Radyasyon Onkolojisi Derneğinin Saygıdeğer Üyeleri,

Derneğimizin bu yıl sonu yapılacak olağan yönetim kurulu seçimlerinde başkanlık adaylığımı açıklamak için sizlere bu metni hazırlamış bulunuyorum. Aramızdaki birlik ve beraberliği çok başarılı bir şekilde sağlayan çeyrek yüzyıllık derneğimizin, gerek ulusal gerekse uluslararası arenadaki mevcut etkinliğini daha üst noktalara taşımak için bu göreve talip olmuş bulunmaktayım.
Bu bağlamda birçok üyemiz tarafından çok yakın olarak bilinmekle beraber, kısaca kendimi tanıtmak ve hatırlatmak istiyorum. Evli ve iki kız çocuğu babasıyım. Tıp Fakültesi ve uzmanlık eğitimimi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladım. Uzmanlığımı tamamladıktan sonra ABD’de bir yılı Washington Üniversitesi, St. Louis ve bir yılı da Teksas Üniversitesi, MD Anderson Kanser Merkezi olmak üzere ilgili üniversitelerin kadrosunda görev yaptım. 29 yaşında yardımcı editörü olduğum literatürdeki ilk IMRT kitabı olmak üzere, Lippincott&Williams Wilkins ve Springer gibi önemli yayın evlerince basılmış toplamda 9 uluslararası kitap editörlüğüm ve 60’ın üzerinde uluslararası bölüm yazarlığım bulunmaktadır. Akademik kariyerim boyunca aldığım 14 ödülün yanısıra, Hacettepe Üniversitesi 2010 yılı Bilimde Teşvik Ödülü sahibiyim. Yayınlarıma 1000’nin üzerinde atıf yapılmıştır. ESTRO’nun gelecek vizyonunu şekillendirmek üzere yapılandırılan ‘ESTRO Young Task Force’a Doğu Avrupa’dan seçilen tek genç radyasyon onkoloğu oldum. Dört yıldır ESTRO’da baş-boyun kanserleri bildiri seçme komitesinde görev yapmaktayım. Çok sayıda uluslararası dergide editör, yayın kurulu ve hakemlik görevlerim (kırmızı ve yeşil dergi dâhil) bulunmaktadır.
Hacettepe Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı’nı iki dönemdir yürütmekteyim. Anabilim Dalı başkanlığım sırasında 2016 yılının zorlu koşulları altında alt yapımızın yenilenmesi için Kalkınma Bakanlığımızdan aldığımız bütçe ile en üst düzey iki adet tedavi cihazı, BT ve planlama sistemlerinin kurulumunu sağladık. Genç yaşımda hocalarımın oy birliği ile seçildiğim bu zor ve onurlu idari görevim sırasında adil, şeffaf, demokratik ve akademik tam özerklik çerçevesinde huzurlu bir ortam sağlamak öncelikli prensibim oldu.
Halen TROD yönetim kurulu üyesiyim. Ayrıca derneğimizin birçok komisyon ve çalışma grubu başkanlıklarında da şahsıma verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Radyasyon onkolojisi ile ilgili gerek SGK gerekse Sağlık Bakanlığımız ile yürütülen geri ödeme görüşmelerinde de aktif olarak yer aldım. Radyasyon onkolojisi eğitimi konusunda derneğimiz çatısı altında ilgili komisyonlarda çalıştım. Ayrıca derneğimizin eğitim kurslarında aktif olarak stereotaktik radyoterapi, genitoüriner kanserler, baş-boyun kanserleri konturlaması ve tedavi planlaması gibi zor alanlarda uluslararası tecrübemi üyelerimize birinci elden aktarmaya çalıştım. Dernek üyelerimizin geri bildirimlerinde derneğimizin takdirle karşılanan faaliyetlerinden biri olan eğitim kurslarını sevgili arkadaşım Dr. Uğur Selek ile beraber koordine etmekteyiz.
Ankara’da stratejik konumumuz gereği dernek üyelerimizin sorunlarının çözümü noktasında ilgili kurum ve kişilerle sürekli yakın iletişim ve etkileşimdeyiz. Sağlık Bakanlığımızın ilgili komisyonlarında başkanlık ve komisyon görevlerim bulunmaktadır.
Karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde yürütmüş olduğum kurumsal ve insani ilişkilerde hep çözüm odaklı çalışmaya gayret etmekteyim. Ancak uzmanlık dalımızın çıkarları söz konusu olduğunda diğer derneklere ve kurumlara göstermiş olduğum sonuç alıcı stratejik ve net tavırlar ortadadır. Hayatın doğası gereği süreçler ve sorunlar bazen hukuksal alana da kayabilmektedir. Bu bağlamda mevzuata mümkün olduğunca hâkim olma gayreti içindeyim. İşin en başında, hukuksal çerçevede sağlam adımlar atmak temel prensibimdir. Bu nedenle de özellikle hukuksal konularda gerek kurumsal gerek şahsi olarak proaktif ve başarılı bir geçmişim olup, davaları başarılı ve kısa süre içerisinde nihayete erdirme konusunda inatçı bir kişiliğim bulunmaktadır. Bu özelliğimle dernek üyelerimizin yaşadığı sorunların çözümü konusunda da aktif olacağımdan hiç kuşkunuz olmasın.
Son olarak uluslararası arenada da derneğimizi daha üst noktalara taşımak için, tanınmış üst düzey hocalarımızla beraber geçmişte olduğu gibi gelecekte de önemli çalışmalara imza atacağımızdan emin olabilirsiniz.
Akademik kariyerim boyunca hep tam gün olarak çalıştım. Dernek üyelerimizin çoğunluğu kamuda olduğu için, sorunlarına bu özelliğim dolayısı ile tam vakıf olduğumu düşünüyorum. Açıkça görüleceği üzere elini dernek faaliyetlerinde taşın altına hiç sokmamış bir başkan adayı olarak sizlerin huzuruna çıkmıyorum. Daha önceki dernek başkanlarımızda da olduğu gibi derneğimize başkan adayı olmadan önce yapılması gerekli tüm fedakârlıkları ve sorumlulukları yerine getirmenin huzuru içinde, yeterli tecrübe ve birikime sahip olarak bu göreve talip olduğum kanaatindeyim. Derneğimiz asıl büyük gücünü üyelerimizin birlik ve beraberliğinden almaktadır. Bu noktada da ayrıştırıcı olmadan, birlik ve beraberliği sürdürme ve sağlamlaştırma çabalarım aynı şekilde devam edecektir.
Ortak hedeflerimize ulaşabilmek için vereceğiniz destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. Bu vesile ile tüm camiamızın Kurban Bayramını kutlar, hep birlikte daha iyi yarınlara dileklerimle, tüm üyelerimize en içten sevgi ve şükranlarımı sunarım.
Saygılarımla,
Prof. Dr. Gökhan Özyiğit
Site Haritası | Yardım ve Servis | Kanuni Uyarı | Asistan Karnesi
© Tüm hakları Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği'ne aittir, izinsiz alıntı yapılamaz.

AstraZeneca'nın koşulsuz eğitim desteğiyle hazırlanmıştır.