Çalışma Grupları TROD Kurslar English

İlk Dernek Başkanımız, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Reha Uzel Hocamız vefat etmiştir.


Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Kurucu üyesi ve ilk Dernek Başkanımız, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Reha Uzel Hocamız vefat etmiştir.

Radyasyon Onkolojisi camiasına ışık tutan hocamızı saygıyla anıyor, ailesine ve tüm camiamıza başsağlığı diliyoruz.

 
TÜRK RADYASYON ONKOLOJİSİ DERNEĞİ
 
Prof.Dr.Reha Uzel 1950 yılında asistanlığa başlamış ve aynı sene bilgi, görgü ve deneyimini arttırmak için Amerika Birleşik Devletlerinde eğitimini sürdürmüştür. New York Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi Radyoterapi bölümünde, süper-voltajın ilk uygulayıcılarından Dr.Ralph Philips ile çalışmıştır. Uzmanlık eğitimini Amerika Birleşik Devletlerinde tamamlayan Dr.R.Uzel 1955 yılında yurda dönmüş ve 1957 senesinde ilgi duyduğu brakiterapi ve radyoizotoplar konularını geliştirmek için tekrar Amerika'ya gitmiştir. Önce Boston'da temel radyoaktivite ve radyobiyoloji üzerine çalışmış sonra Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezinde brakiterapide afterloading'in öncüsü olan Prof.Ulrich Henscke ile çalışmıştır. 1959 yılında yurda dönen Prof.Dr.Uzel 1960 yılında doçent ve 1967 yılında profesör olmuştur.
Jinekolojik tümörler ve brakiterapide öncü olan Prof.Uzel ilk intrakaviter uygulamasını radyum ile Manchester aplikatörlerini kullanarak 1955 senesinde yapmıştır. Altın 198 çekirdeklerini ve tantalyum 182 firketelerini çeşitli tümörlere uygulamıştır.
1964 senesinde dünyada üçüncü olarak Çapa'da kurulan Cobalt-60 kaynaklı ve HDR Afterloading Cathetron aygıtı ile serviks uteri, endometrium ve rektum tümörlerinde uygulamalar yapmış, ayrıca iridyum 192 tel ve firketelerini intertisiyel olarak kullanarak brakiterapinin öncülüğünü gerçekleştirmiştir.
Cerrahpaşa ve Çapa’nın iki ayrı tıp fakültesi olarak ayrılması sonrasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı başkanlığına tayin edilen Dr Uzel 28 Mart 1978'de Anabilim Dalının resmi açılışını gerçekleştirmiştir.
  
1992 senesinde emekli olan Prof.Dr.Reha Uzel pek çok öğrenci yetiştirmiş ve Türkiye’de Radyasyon Onkolojisi disiplininin temellerini atmıştır.
 Saygın ve nitelikli bilim adamı kişiliği yanında, alçakgönüllü, güvenilir, zengin kültür yapısı ve erdemli davranışlarıyla gerçek bir beyefendi öğretim üyesi olarak genç kuşaklara örnek ve ilham kaynağı olmuştur.
Türk Radyasyon Onkolojisi Derneğinin kurucu üyesi olup Radyasyon Onkolojisi Derneğinin ilk başkanlığını 1994-1996 döneminde yapmıştır.
Site Haritası | Yardım ve Servis | Kanuni Uyarı | Asistan Karnesi
© Tüm hakları Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği'ne aittir, izinsiz alıntı yapılamaz.

AstraZeneca'nın koşulsuz eğitim desteğiyle hazırlanmıştır.